Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

10-12-2016 16:37
Zdjęcia z Kiermaszu już załadowane. Uśmiech

07-12-2016 22:00
Mikołajki w Galerii Uśmiech

21-11-2016 15:42
Mało kto wie, że w menu "edytuj profil" (jeśli jesteś zalogowany) można zmienić skórkę strony, jeśli ci się nie podoba domyślna! Z przymrużeniem oka

18-11-2016 07:54
Informacje o ubezpieczeniu są w Artykułach.

30-10-2016 17:41
"Opowieści Ostateczne" są już w Galerii Uśmiech

Kalendarz

Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Powitanie

Witaj na nowej stronie Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Starej Kamienicy. Teraz w kalendarzu można znaleźć informacje na temat różnych wydarzeń!

Zaproszenie na Kiermasz Wielkanocny

Zaproszenie na Kiermasz Wielkanocny

Warsztaty chemiczne

NewsyDnia 25 marca 2017 r. (sobota), 20 uczniów z klas trzecich, wzięło udział w warsztatach chemicznych, zorganizowanych przez panią Ewę Piotrowską oraz uczniów z Zespołu Szkół
Ogólnokształcących i Technicznych w Jelenie Górze.
Zajęcia rozpoczęły się od szkolenia z BHP przeprowadzonego przez uczennice technikum
w celu przypomnienia zasad bezpiecznej pracy w laboratorium. Po tym, jak każdy z nas założył
fartuch ochronny oraz zapoznał się ze sprzętem laboratoryjnym, zostaliśmy podzieleni na pary i
przyporządkowani do jednego z uczniów szkoły średniej, pod okiem którego wykonywaliśmy
liczne doświadczenia. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, za pomocą których odczynników i sprzętu laboratoryjnego, możemy m.in. wykryć białka, tłuszcze, bądź cukry w produktach, wykonać "ryczące
misie", sprawdzić wpływ dwutlenku siarki na kwiaty, czy wykonać "pastę dla słoni". Uczniowie oprowadzili
nas również po placówce, w której, jak już wiemy, znajduje się gabinet stomatologiczny, 3
laboratoria, sklepik szkolny, siłownia, 2 sale gimnastyczne oraz inne sale.
Zajęcia te podsumowały oraz rozwinęły naszą wiedzę z zakresu chemii przed egzaminem
gimnazjalnym, ukazały przyjemność płynącą z pracy w laboratorium, a nawet zadecydowały o
wyborze przyszłej szkoły.


Zobacz galerię zdjęć

Maria Skłodowska - Curie

Maria Skłodowska - Curie15 marca 2017r. młodzież Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich miała okazję obejrzeć film o patronce naszej szkoły, wielkiej Polce, która rozsławiła Polskę na całym świecie, uzyskując dwukrotnie najwyższe odznaczenie za działalność naukową w dwóch różnych dziedzinach nauki – Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki / 1903 wraz z mężem/ i w dziedzinie chemii już samodzielnie w roku 1911.
W serii projekcji „Kino dla szkół” uczniowie mieli okazję poznać nietypową biografię Marii Skłodowskiej – Curie na przestrzeni lat 1904 – 1911.
Seans poprzedzony został prelekcją, którą wygłosił do młodzieży aktor pan Jacek Paruszyński. Prowadzący zwrócił uwagę na strukturę poetycką filmu powstałego w koprodukcji francusko – polsko-belgijskiej. Spektakl ów kreślił intymny portret wewnętrzny naszej uczonej jako żony, matki i przyjaciółki. Przybliżał biografię noblistki i jej drogę do kariery naukowej, jej wykształcenie w kierunku nauk przyrodniczych i społecznych.
Maria Skłodowska – Curie to postać z pewnością niezwykła, została w filmie ukazana jako postać nadzwyczaj silna, wytrzymała na trudy stawianych jej wówczas barier społecznych. Swą niezłomną postawę okazała także w aktywności na rzecz tworzenia Instytutu Radowego i pomocy innym, np. wyjazdy samochodami z aparatem rentgenowskim w czasie I wojny światowej, działalność w Lidze Narodów.
Albert Einstein o naszej bohaterce tak mówił:
„Pani Curie jest ze wszystkich ludzi na świecie jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem.”
Warto zobaczyć ten film, by poznać lepiej wielką Polkę, jej życie i działalność naukową. Ta kobieta ze zubożałej arystokratycznej rodziny nie przestaje być sobą, nawet kiedy otrzymuje najwyższe odznaczenie. Otacza troskliwą opieką swe córki, męża, znajduje także czas na spotkania z przyjaciółmi. Dba o wykształcenie dzieci, buduje dobre relacje z otoczeniem rodzinnym i współpracownikami, a także z gronem studentów na Sorbonie, gdzie otrzymuje tytuł profesora jako pierwsza kobieta. Film ze znakomitą kreacją aktorską Karoliny Gruszki w roli głównej stawia widzom szereg pytań. W czasie prelekcji dla uczniów padło jedno z nich:
Czy naukowcy i ich odkrycia mogą uczynić świat lepszym?
Pytani o to uczniowie wypowiedzieli się w większości, pokazując czerwoną kartkę, czyli na NIE! Wnioski z takiej odpowiedzi mogą zniechęcać do poszukiwania rzeczy nowych, ale nie można powstrzymać nauki, która dąży do poznawania świata i jego tajemnic, be z względu na to, ile przeszkód stanie na drodze do ich odkrywania.

Gimnazjaliści z IIIA na rozprawie sądowej

Gimnazjaliści z IIIA na rozprawie sądowej„ Gimnazjaliści z IIIA na rozprawie sądowej”
15 marca 2017r. uczniowie klasy IIIa Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Starej Kamienicy wraz z panią pedagog Panią Małgorzatą Nowak i wychowawczynią Panią Iwoną Lach – Rój przysłuchiwała się rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze.
Wcześniej trzecioklasiści zapoznali się z pracą sądu. W prowadzenia w arkana prawa dokonał prowadzący rozprawę sędzia Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze Pan Andrzej Muszka, który omówił podział spraw, przedstawił wydziały sądu i przybliżył zadania członków składu orzekającego /prokurator, oskarżyciel posiłkowy, obrońca – adwokat/.
Spotkanie przed samą rozprawą miało charakter dydaktyczno – wychowawczy. Uczniowie zostali wprowadzeni w kwestie będące istotą mającego się wkrótce odbyć procesu.
Młodzież poznała problem winy za popełniony czyn oraz skutki tego wydarzenia – śmierć dwóch mężczyzn przechodzących na pasach przez jezdnię.
Wypowiedź pana sędziego zobrazowała problemy sprawcy wypadku/ 20 - letniego Filipa/ i stanowiła swoistą przestrogę przed uleganiem pochopnym, nieodpowiedzialnym czynnościom przez uczestników ruchu drogowego /nadmierna prędkość, rozkojarzenie głośną muzyką, zachwyt możliwościami technicznymi pojazdu u młodych, niedoświadczonych kierowców/. W swych wypowiedziach pan Andrzej Muszka zwracał uwagę, że młodzi ludzie powinni raczej zająć się pomocą innym ludziom, co sam czyni jako ratownik GOPR – u, niż ulegać często zgubnym wpływom przekazywanych przez różne komunikatory treści. Gimnazjaliści przysłuchiwali się procesowi w sprawie odpowiedzialności karnej. Na wokandzie orzekano o osądzeniu sprawcy wypadku z 09.08.2016 r., który potrącił ze skutkiem śmiertelnym na przejściu dla pieszych dwóch mężczyzn.
Prokurator przedstawił oskarżonemu dwudziestolatkowi akt oskarżenia. Szczególnie poruszająca dla słuchaczy była medyczna ekspertyza obrażeń doznanych przez ofiary wypadku.
Następnie w toku rozprawy wypowiadali się świadkowie zdarzenia i odpowiadali na pytania ze strony oskarżycieli i obrony. Pan mecenas przedłożył Sądowi swoją propozycję ukarania sprawcy wypadku, co zostało odrzucone przez prokuratora. Rozpoczęło się postępowanie dowodowe, którego niestety nie zobaczyliśmy do końca/ ze względu na konieczność odjazdu szkolnym autobusem/. Ostateczny wyrok w tej sprawie zapadnie dopiero w maju na końcowej rozprawie, o czym będziemy mogli dowiedzieć się z informacji podawanych w prasie lokalnej.
Iwona Lach - Rój

Ferie się skończyły!!!

Ferie się skończyły!!!

Zebranie Wiejskie w Starej Kamienicy

NewsyZwracamy się z prośbą do wszystkich rodziców naszych uczniów zamieszkałych w Starej Kamienicy o udział w zebraniu wiejskim, które odbędzie się 16 lutego 2017 roku o godz. 17.00 w Świetlicy Wiejskiej w Starej Kamienicy. Jednym z omawianych tematów ma być przyszłość naszej szkoły (zagrożenie likwidacją). Liczymy na Państwa obecność i głos przeciw likwidacji szkoły.
Rada Pedagogiczna Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Starej Kamienicy "

Wizyta za kulisami

Wizyta za kulisami9.02.2017 klasa 2b wraz z wychowawczynią pojechała na warsztaty teatralne do Jeleniej Góry , do Teatru im. Norwida . Młodzież miała okazję uczestniczyć w lekcji pt.,,Poznajemy teatr od kulis". Aktor Jacek Paruszyński zaprosił uczniów na wyprawę po przepastnych i i krętych korytarzach i zakamarkach teatru. Zobaczyliśmy miejsca , których normalny widz nigdy nie odwiedza. Dowiedzieliśmy się , kto to jest inspicjent, sufler, czy pan maszynista oraz kto współtworzy przedstawienie teatralne.
Sylwia Matuszewska


Zobacz galerię zdjęć

Warsztaty chemiczne

Warsztaty chemiczneFINALIŚCI ZDOLNEGO ŚLĄZAKA NA WARSZTATACH CHEMICZNYCH W ZSOiT W JELENIEJ GÓRZE
W Gimnazjum w Starej Kamienicy uczy się dwóch z trzech najzdolniejszych uczniów z powiatu jeleniogórskiego. Nikodem Piasecki uczeń klasy IIB i Michał Wolniak uczeń klasy IIIA to dwaj finaliści etapu powiatowego konkursu „Zdolny Ślązak Gimnazjalista’’.
Obaj chłopcy zakwalifikowali się do wielkiego finału z trzech przedmiotów przyrodniczych : chemii, geografii, biologii, który rozgrywa się we Wrocławiu.
W związku z przygotowaniami do finału konkursu chłopcy mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach chemicznych, zorganizowanych specjalnie dla nich w ZSOiT w Jeleniej Górze w dniu 06.02.2017r. przez p. Ewę Piotrowską. Pracowali ze starszymi koleżankami z Technikum Chemicznego wykonując eksperymenty chemiczne i rozwiązując zadania problemowe, co pozwoliło im poznać chemię od strony praktycznej i sprawiło im radość oraz wzbogaciło o nowe doświadczenia.
Życzymy Michałowi i Jego młodszemu koledze Nikodemowi sukcesów w rywalizacji w etapie finałowym we Wrocławiu.
Piotrowska Ewa- nauczyciel chemii.


Zobacz galerię zdjęć

Wywiadówka

Zapraszamy wszystkich rodziców na wywiadówkę we czwartek 09.02.2017 r. o godz. 16.29. :)

Wyjazd na lodowisko

Wyjazd na lodowisko Dnia 3 lutego klasa III b wraz z wychowawczynią p. Anną Sikorską wybrała się na lodowisko do Jeleniej Góry.
Radości było sporo, zwłaszcza, że niektórzy stawiali pierwsze kroki na lodzie.
Nie zabrakło dobrej zabawy, piruetów a także mniej kontrolowanych poślizgów. Wszyscy wrócili cali i zadowoleni. Swoim przykładem zachęcamy do spędzania czasu wolnego w sposób aktywny na świeżym powietrzu, zwłaszcza w czasie ferii zimowych.
Planowany jest również wyjazd na lodowisko w czasie ferii.
Osoby zainteresowane zgłoszą się do p. Anny Sikorskiej.

Turniej piłki nożnej - luty 2017

Turniej piłki nożnej - luty 2017W Dniu 02.02.2017 r. w naszej szkole odbyły się Halowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej.
Z samego rana cała szkoła zebrała się przed szatniami by Pani Dyrektor wraz z Panem Szewczykiem przedstawili zasady turnieju. Gdy już wszyscy weszli na salę rozpoczęły się rozgrywki. Z każdej klasy została wyłoniona drużyna najlepszych graczy, którzy ze wszystkich swoich sił walczyli o zwycięstwo. Mecze były tak rozplanowane by każdy zespół mógł zagrać ze sobą. Mimo wielu poszkodowanych osób, nie poddawano się i grano dalej. Toczyła się także konkurencja „Król Strzelców”, którym został Marcin Martyka (12 bramek), zaraz po nim na drugim miejscu znajdował się Jakub Podolec (9 bramek) a jako trzeci triumfował Jakub Zalewski (6 bramek). Następną konkurencją był najlepszy bramkarz i w tej rywalizacji bezkonkurencyjny okazał się Adam Malinowski wpuszczając tylko jedną bramkę. Ostatnią konkurencją, którą wymyśliły nasze kochane nauczycielki Pani Robaszkiewicz i Pani Hac-Kaczmarek, była zamiana koszulek przez wybranych chłopców. Było w tym dużo zabawy i śmiechu, lecz nasi mężczyźni czuli się zawstydzeni. Ostatecznie za najlepszą figurę wyróżniono Jakuba Surowego. Po zakończeniu wszystkich meczy podliczono wyniki i przeszliśmy do ogłoszenia ich. Miejsce szóste zajęła klasa 1A, miejsce piąte klasa 1B, miejsce czwarte klasa 2A, miejsce trzecie klasa 3B, miejsce drugie klasa 3A i na podium klasa 2B. Był to bardzo udany turniej, a uczniowie czekają na kolejny z niecierpliwością.
Opracowała:
Natalia Stasiak, Wiktoria Strzecha, Natalia Łuszczyńska


Zobacz galerię zdjęć
Wygenerowano w sekund: 0.21
910,788 unikalne wizyty